POTRZEBUJESZ POMOCY? ZADZWOŃ! lub wyślij zapytanie
roleta dzień i noc

Dobór rolet: wielkość i sposób montażu

Prawidłowy dobór rolet nie jest skomplikowany. Z powodzeniem można dokonać pomiarów we własnym zakresie, dysponując tylko zwyczajną miarką zwijaną, a nawet jedynie metrem krawieckim lub miarką stolarską. Co zaś tyczy się doboru materiału, wystarczy poświęcić kilka chwil na analizę dostępnych rozwiązań.

Pomiar i dobór wielkości

Sposób dokonywania pomiarów jest bardzo prosty, bo w większości przypadków wystarczy tylko zmierzyć szybę okienną, jednak dokładna procedura uzależniona jest od typu poszukiwanych rolet.

Mini-rolety: szerokość rolety powinna być o 3-6 centymetrów większa niż szerokość szyby. Długość – równa wysokości całego skrzydła okiennego. Mechanizm rolety zajmuje mniej więcej po 2 centymetry z każdej strony rolki.

Rolety wolno wiszące: szerokość rolety powinna być większa od wnęki okiennej o co najmniej 10 centymetrów, długość – 10 centymetrów większa niż wysokość wnęki. Również w tym przypadku mechanizm zajmuje po około 2-2,5 centymetra z każdej strony rolki.

Rolety w kasecie: szerokość tkaniny (A) powinna być równa szerokości szyby, natomiast szerokość całej rolety powinna być równa szerokości szyby wraz z listwami przyszybowymi (B). Wysokość rolety (C) w przypadku kaset jest równa wysokości samej szyby.

Pomiary, jak wynika z powyższych instrukcji, nie muszą być szczególnie skomplikowane i można je wykonać samodzielnie. Podane wartości „zapasu” są konieczne, ponieważ dzięki temu po pierwsze uda się uniknąć przedostawania się światła słonecznego po bokach rolety, po drugie – zminimalizować różnice wynikające np. z krzywego osadzenia okna. Zapas z wysokości jest istotny ze względów estetycznych oraz praktycznych – dzięki pozostawieniu minimalnej ilości rolety na rolce również przy całkowitym zasłonięciu okna, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia mechanizmu i samej tkaniny.

 

Jak zamontować rolety?

Niezależnie od typu materiału, z którego wykonane są rolety, zwykle można zdecydować się na jeden z kilku wariantów montażu zasłony. Kryteria wyboru są tutaj mocno subiektywne – o ile w przypadku nowo wstawionych okien w grę może wchodzić jeszcze obawa o utratę gwarancji, to przy oknach starszych takiego ryzyka już nie ma i można kierować się wyłącznie własnym poczuciem estetyki i przydatności technicznej. Poniżej opisujemy popularne sposoby montażu rolet wraz z ich wadami i zaletami.

Montaż bezinwazyjny – haki. Różnego rodzaju uchwyty, najczęściej w postaci dość szerokich haków, pozwalają na zamocowanie rolety bez uszkadzania ramy i skrzydła okiennego. Zakłada się je na uchylone skrzydło (od góry uchwyty rolki, od dołu – jeśli są przewidziane – uchwyty prowadnic żyłkowych). Jest to rozwiązanie korzystne, ponieważ pozwala na założenie rolet bez jakichkolwiek narzędzi i dokładne ich ustawienie. Za wadę może być uznany brak prowadnic listwowych, a więc większe przenikanie światła po bokach rolety. W niektórych modelach zainstalować można prowadnicę żyłkową, która zapobiega odchyleniu rolety, jednak nie pełni funkcji osłonowej.

roleta dzień i noc

Montaż bezinwazyjny – klej. Uchwyty, zamiast na hakach, jak w przypadku opisanym wyżej, są przyklejane do skrzydła okiennego. W tym przypadku również nie uszkadza się samego okna, jednak istnieje ryzyko, że klej po usunięciu rolet pozostawi widoczny ślad. Warunkiem poprawnego zamocowania rolet na klej jest doskonałe oczyszczenie i odtłuszczenie okien. Warto pamiętać, że jest to metoda skuteczna w przypadku lżejszych modeli, a więc krótszych lub wykonanych z materiału o mniejszej gramaturze.

Montaż na uchwytach wkręcanych w skrzydło – jest to sposób stosowany przede wszystkim przy zakładaniu rolet z kasetą. Montaż uchwytu jest możliwy dzięki 4 niewielkim wkrętom, które można zwykłym śrubokrętem wkręcić w ramę. Problemem estetycznym są otwory, które po tej operacji pozostają widoczne, jeśli w późniejszym czasie zdejmie się roletę. Na plus za to na pewno można zaliczyć stabilność tak zamontowanej rolety. Do tego rodzaju rolet bardzo często stosuje się również doklejane prowadnice ochronne boczne, co zapobiega prześwitywaniu.

Montaż na ścianie lub suficie – wariant dostępny w przypadku rolet wolno wiszących, zwanych dawniej kurtynami. Teoretycznie niektóre z nich można w podobny sposób zainstalować na ramie okiennej, jednak jest to zalecane tylko w ostateczności (ze względu na konieczność użycia większych wkrętów i możliwe trudności z otwarciem okna). Do montażu używa się kołków rozporowych, a tak założona roleta zasłania cały otwór okienny, co może być pożądane ze względów estetycznych.

Uwagi dodatkowe

Rolety dachowe montowane są na ramie okiennej. Ze względu na ich orientację zaleca się montaż na wkręty, choć teoretycznie nie jest to konieczne.

Prowadnice w zdecydowanej większości przypadków są przyklejane do okien (w oknach dachowych mogą być przykręcane).

Sam sposób montażu rolety nie wpływa bezpośrednio na jej właściwości, ale może decydować o estetyce.

Podsumowanie

Rolety można i samodzielnie wymierzyć, i założyć. W żadnym przypadku nie trzeba żadnego szczególnie wyszukanego sprzętu, nie jest to też trudne, choć szczególnie w przypadku rolet dachowych i klasycznych o dużej szerokości przydaje się pomoc drugiej osoby. I choć sam sposób montażu nie wpływa bezpośrednio na funkcjonalność rolet, to jednak warto wziąć pod uwagę także kwestie estetyczne.

 

Podziel się tym w social mediach!
<span>Autor wpisu:</span><h3>John Doe</h3>
Autor wpisu:

John Doe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Est, etiam amet, mauris mi sed sapien. Ullamcorper ac commodo blandit ultrices egestas enim massa. Nec diam pretium egestas libero. Non eget netus in et ut velit. Quis erat gravida consequat vestibulum nam leo. Amet faucibus duis nec viverra a, et. Egestas sed lacus id in mauris. Sed non ultrices commodo, viverra netus ipsum. Tellus sed imperdiet quis nunc integer.

To też może Cię zainteresować

Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności oraz cookies. Zobacz