POTRZEBUJESZ POMOCY? ZADZWOŃ! lub wyślij zapytanie
jak przeciągnąć sznurek w rolecie

Jak przeciągnąć sznurek w rolecie, by go wymienić?

Rolety to element domu, który jest dosyć mocno eksploatowany, a co za tym idzie narażony na uszkodzenia. Od czasu do czasu może okazać się, że wymagana będzie jego naprawa. Jak naprawić roletę? Jak przeciągnąć sznurek by wszystko działało prawidło? Spróbujemy podpowiedzieć Ci jak to zrobić.

Gdzie zamocowany jest sznurek w rolecie i do czego służy?

Sznurek lub jak kto woli łańcuszek to element rolety, który służy do jej zasłaniania lub odsłaniania. Nietrudno go zauważyć, ponieważ cały mechanizm to najważniejszą część każdej rolety.

W zależności od jej montażu może znajdować się po prawej lub lewej stronie skrzydła okiennego. Niestety jego część znajduje się w kasecie, co sprawia, że jego ewentualna wymiana lub poprawienie wymaga jej rozebrania.

Kiedy wymagane jest przeciągnięcie sznurka? 

Przeciąganie sznurka najczęściej może być konieczne w dwóch sytuacjach. Pierwsza ma miejsce gdy stary łańcuszek ulegnie zerwaniu natomiast druga gdy sznurek rolety rozepnie się i „przeskoczy” w kasecie co sprawi, że nie będzie się ona w całości zwijać.

Jeśli chodzi o inne najczęstsze usterki oprócz zerwania linki, które mogą wymagać zdjęcie rolety, to są to: 

  • Uszkodzenie mechanizmu napędowego
  • Uszkodzenie prowadnic
  • Zabrudzenie mechanizmu
  • Uszkodzenie tkaniny

Jakie narzędzia przydadzą się podczas przeciągania sznurka?

Rozebranie osłony mechanizmu, by wymienić sznurek w rolecie, nie wymaga specjalistycznego zestawu narzędzi. Dlatego jego wymiana czy po prostu przeciągnięcie można zrobić samemu. Oczywiście podstawowym narzędziem do tego typu prac jest odpowiedni śrubokręt. W przypadku rolet zewnętrznych sporym ułatwieniem może być również wkrętarka. 

jak przeciągnąć sznurek w rolecie

W jaki sposób przeciągnąć sznurek w rolecie wewnętrznej? – Instrukcja krok po kroku 

Wymiana sznurka w rolecie nie jest zbyt skomplikowana. Standardowo powinna zająć od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Montaż nowego sznurka lub przeciągniecie aktualnego tak, aby móc dobrze podnosić i opuszczać tkaninę można podzielić na kilka kroków. 

  1. Jeśli wymieniasz sznurek do rolet, po pierwsze musisz zaopatrzyć się w nowy. Gdy już go masz, zajmij się zdjęciem całej rolety z okna.
  2. W kolejnym kroku musisz odkręcić mechanizm napędowy celem dostania się do zwijacza. 
  3. Po rozebraniu mechanizmu możesz zdjąć stary sznurek i zacząć nawijać nowy. W przypadku gdy chcesz jedynie poprawić jego położenie po prostu ustaw sznurek tak, aby możliwe było swobodne użytkowanie rolety. 
  4. Gdy uda Ci się ta operacja złóż całą roletę z powrotem. Pamiętaj, aby wykonać test, by sprawdzić, czy naprawa się powiodła. 

Analogiczna wymiana w rolecie zewnętrznej

Podobnie sytuacja wygląda z wymianą uszkodzonego łańcuszka w przypadku rolety zewnętrznej. Pierwszym krokiem jest odkręcenie mechanizmu napędowego rolety, aby uzyskać dostęp do zwijacza, na którym znajduje się stary łańcuszek.

Należy go zdjąć poprzez odpięcie napinacza łańcuszka od rolety. Po tym można przewlec nowy łańcuszek na zwijacz i zamocować łańcuszek koralikowy do rolety, zgodnie z instrukcjami producenta.

Na koniec należy przetestować rolety, upewnić się, że łańcuszek działa prawidłowo, a następnie ponownie zamontować mechanizm napędowy rolety. Należy pamiętać, że łańcuszek do rolet zewnętrznych różni się od łańcuszka do rolet wewnętrznych, podobnie jak łańcuszek do rolet plisowanych różni się od sznurków do rolet okiennych.

Wymiana sznurka rolety – Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak przeciągnąć sznurek w rolecie. Cała procedura takiej naprawy nie jest skomplikowana i nie wymaga korzystania z pomocy fachowca. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób wykonać demontaż i ponowny montaż całego urządzenia, gdyż może ulec uszkodzeniu. Rolety to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania dlatego warto o nie dbać nawet podczas tak prozaicznej naprawy jak wymiana łańcuszka.

Jeśli szukasz odpowiednich rolet, które jednocześnie będą efektowne i efektywne sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Posiadamy szeroki wybór rolet dzień i noc, rolet zaciemniających i wielu innych modeli

Podziel się tym w social mediach!
<span>Autor wpisu:</span><h3>John Doe</h3>
Autor wpisu:

John Doe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Est, etiam amet, mauris mi sed sapien. Ullamcorper ac commodo blandit ultrices egestas enim massa. Nec diam pretium egestas libero. Non eget netus in et ut velit. Quis erat gravida consequat vestibulum nam leo. Amet faucibus duis nec viverra a, et. Egestas sed lacus id in mauris. Sed non ultrices commodo, viverra netus ipsum. Tellus sed imperdiet quis nunc integer.

To też może Cię zainteresować

Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności oraz cookies. Zobacz