POTRZEBUJESZ POMOCY? ZADZWOŃ! lub wyślij zapytanie
jak umyć okna

Jak umyć okna bez smug? Czym umyć okna, by były idealnie czyste?

Szykujesz się do wiosennych porządków? Masz dosyć ukrywania smug na okna przy pomocy rolet?  W takim razie poradnik na temat tego, jak umyć okna bez smug na pewno Ci się przyda. Poznaj nasze bezcenne wskazówki i postaw na idealnie czyste szyby. Pokażemy Ci jak umyć okna tak, że mucha nie siada. Sprawdź nasze najlepsze triki na lśniące okna. 

Skąd biorą się smugi na oknach

Smugi na oknach to tłuste plamy, których nie udało się usunąć podczas zwykłego wycierania szyby na sucho. Szczególnie widać je w słoneczne dni, gdy w pełnym słońcu promienie światła padają na szyby. Czasem trudno je zauważyć na pierwszy rzut oka, szczególnie wówczas gdy zasłaniamy okna roletami. Mogą być one trudne do usunięcia, szczególnie gdy nie zna się właściwych technik sprzątania. Jak zadbać o idealnie czyste okna? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu. 

Jak przygotować się do mycia okien?

Przygotowanie do mycia okien to kluczowy element, który pozwoli Ci uzyskać perfekcyjny efekt czyszczenia:

 • W pierwszej kolejności należy przygotować niezbędne narzędzia, czyli miskę z wodą i płynem do mycia okien,  ścierki oraz coś do osuszania szkła.
 • Przed przystąpieniem do mycia okien warto także zaplanować, w jakiej kolejności będziemy to robić, aby sprawnie i szybko uprzątnąć całe mieszkanie.
 • Ponadto warto zwrócić uwagę na pogodę – najlepiej myć okna w dni kiedy słońce nie świeci zbyt mocno, gdyż podczas upałów woda bardzo szybko paruje, co utrudnia pracę. 

Czym myć okna, by były idealnie czyste?

Do skutecznego mycia okien potrzebujemy odpowiednich środków i akcesoriów. W skład podstawowego zestawu na pewno powinno wchodzić:

 • Płyn do mycia okien, najlepiej przeznaczony specjalnie do tego zadania.
 • Dodatkowo przydatne będą też ścierki z mikrofibry, które pozwalają na dokładne usunięcie zabrudzeń bez pozostawiania smug i zacieków.
 • Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, jak np. krawędzie okien, możemy użyć wąskiej szczotki lub specjalnego zestawu z uchwytami do ręcznego czyszczenia okien.
 • Dla osób mieszkających na wysokich piętrach przydatna będzie teleskopowa rączka z mopa do mycia okien, która pozwoli na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
 • Warto też pamiętać o gąbce lub szmatce do usuwania nadmiaru płynu i środków czystości.
 • Aby szybko umyć okna można użyć elektrycznej myjki do okien. 

Jak wybrać środek czyszczący do okien?

Gdy chcemy uzyskać krystalicznie czyste okna, ważne jest, aby wybrać odpowiedni środek czyszczący. Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów, w tym płyny do mycia okien, proszki, aerozole oraz ściereczki nasączone płynem.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na skład produktu:

 • Dobry środek czyszczący powinien usuwać plamy, pleśń, kurz i brud, ale jednocześnie nie uszkodzić powierzchni szklanych.
 • Warto również wybrać produkt o neutralnym pH, który nie podrażni skóry.
 • Często producenci oferują także specjalne środki do mycia okien w ciężkich warunkach, na przykład w przypadku silnego osadu zanieczyszczeń. W takim przypadku warto sięgnąć po bardziej agresywny preparat.
 • Ważne jest również, aby stosować środek czyszczący zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ nadmierne użycie produktu lub stosowanie go w nieodpowiedni sposób może zwiększyć ryzyko uszkodzenia okien. 

Jak umyć okna bez smug?

Aby umyć okna bez smug, należy wykorzystać odpowiednie środki i metody:

 • Przede wszystkim warto postawić na specjalne preparaty dostępne w sklepach, które są przeznaczone do mycia szyb i zawierają informację o tym, że redukują powstawanie smug. 
 • Należy również zachować ostrożność podczas samego mycia. Najlepiej posłużyć się ściereczką lub gąbką z mikrofibry, która pozwoli na dokładne wyczyszczenie szyby bez pozostawiania smug.
 • Ważne jest, aby nie przemywać okien zbyt mokrymi ścierkami oraz unikać mycia w czasie upałów tj. powyżej 30 stopni Celsjusza, gdyż ciepło przyspiesza wysychanie wody i powoduje powstawanie smug.
 • Ostatnim krokiem powinno być wytarcie okna szmatką lub ręcznikiem papierowym, aby usunąć resztki wody i pozbyć się pozostawionych smug. 

Jak najlepiej umyć okna krok po kroku?

Gdy temat płynów, wody itp. mamy za sobą. Czas na praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci pracę:

 • Na początku, warto zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniem.
 • Następnie, należy wykorzystać gąbkę, aby wyczyścić ramki okienne. W razie potrzeby można posłużyć się szczoteczką do usuwania trudnych zabrudzeń.
 • Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie samych szyb. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne płyny do mycia okien, nakładane za pomocą ściereczek z mikrofibry.
 • Po umyciu okien, warto przetrzeć je do sucha, aby uniknąć brzydkich smug. 

Mycie okien – Czego nie należy robić?

Niewielu wie, że podczas mycia okien można popełnić mnóstwo błędów, które uniemożliwiają osiągnięcie perfekcyjnej czystości:

 • Przede wszystkim nie należy myć okien w upalne dni, gdyż woda z płynem szybko wysycha na ich powierzchni pozostawiając smugi.
 • Należy również unikać korzystania z zbyt dużej ilości wody, co może spowodować zalanie parapetu.
 • Warto także unikać stosowania starych ściereczek, których zapach pozostawia wiele do życzenia, ponieważ pomimo że okna będą czyste to ich zapach już nie do końca. 
 • Ostatnim z popularnych błędów jest używanie zbyt silnych detergentów. Mogą one uszkodzić powierzchnię szyb lub zmatowić powłokę ochronną. 

Od czego zacząć mycie mocno zabrudzonych okien?

Mycie mocno zabrudzonych okien może być poważnym wyzwaniem i wymaga pewnej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi:

 • Przed rozpoczęciem czyszczenia okien, należy usunąć luźne zanieczyszczenia, takie jak kurz, pajęczyny, liście czy owady za pomocą szczotki lub odkurzacza.
 • Następnie, przygotuj odpowiednie środki czyszczące, np. roztwór wody i octu lub płyn do mycia okien. Ważne jest, aby używać miękkiej gąbki lub ściereczki do mycia okien, aby uniknąć porysowania szkła.
 • W przypadku bardzo mocno zabrudzonych okien, można stosować też specjalne narzędzia, takie jak skrobaczki do szyb. 
 • Gdy na parapetach rozwinęła się pleśń warto pozbyć się jej za pomocą dedykowanych preparatów lub wody z octem. 

Jak myć ramy okienne?

Aby dokładnie umyć ramy okienne, należy zacząć od:

 • Usuwania nadmiaru kurzu i brudu za pomocą szczotki lub odkurzacza.
 • Następnie, można użyć płynu do mycia okien, który należy nałożyć na ramy za pomocą gąbki lub szmatki. Płyn powinien być pozostawiony na ramach przez kilka minut, aby pochłonął zabrudzenia. Do mycia ram i usuwania z nich tłustych plam świetnym rozwiązaniem może być również płyn do mycia naczyń. 
 • Następnie, ramy należy umyć ciepłą wodą, starając się usunąć cały płyn do mycia okien.
 • Aby osuszyć ramy, najlepiej użyć miękkiej szmatki lub ręcznika papierowego.

Jak wyczyścić parapet?

W celu wyczyszczenia parapetu należy zastosować odpowiednie narzędzia i środki czyszczące. Najlepszym sposobem jest użycie wilgotnej ściereczki i wody lub roztworu myjącego. Trzeba uważać, aby parapet nie był zbyt mocno nasączony wodą, ponieważ może to uszkodzić drewnianą lub metalową powierzchnię.

Należy również unikać stosowania zbyt agresywnych detergentów i ściernej strony gąbki, które mogą zarysować jego powłokę. W przypadku dużych zabrudzeń można spróbować zastosować specjalne środki czyszczące, dostępne w sklepach budowlanych. Po dokładnym wyczyszczeniu parapetu należy go osuszyć, aby zapobiec powstawaniu zacieków i zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami.

jak umyć okna

Jak myć wysokie okna i te położone na wysokości?

Mycie wysokich okien i tych położonych na wysokości może być trudne i wymagać odpowiedniego przygotowania:

 • Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest sprawdzenie, czy posiadamy odpowiednie narzędzia do tego zadania, takie jak długa rękojeść lub specjalne narzędzie do mycia okien, a przynajmniej drabina.
 • Następnie, przed rozpoczęciem mycia, trzeba się upewnić, że podczas mycia nic nam nie zagraża – drabina powinna być odpowiednio wysoka i stabilna.
 • Podczas mycia należy pamiętać, żeby używać specjalnych środków do czyszczenia okien i unikać mycia w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to spowodować powstanie smug na szybach.
 • Po zakończeniu pracy należy dokładnie wytrzeć szyby i upewnić się, że nie ma na nich żadnych pozostałości płynu czyszczącego. 

Płyn do mycia okien — domowy czy dedykowany?

Gdy myślimy o czyszczeniu okien, często pojawia się pytanie: czy lepiej użyć domowego płynu czy dedykowanego do tego celu produktu? Odpowiedź zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Płyny do mycia okien, dostępne w sklepach, zawierają specjalne składniki, które pozwalają na szybsze i skuteczniejsze zmycie brudu i osadu z szyb.

Jednak wiele osób wolących stworzyć własne środki, stosuje domowe sposoby np. mieszaniny wody, octu i płynu do naczyń. Obecnie w Internecie znajdziemy wiele pomysłów na naturalne środki do mycia, które pozwalają na uzyskanie dobrych wyników bez konieczności wydawania pieniędzy. Ostatecznie wybór zależy od nas i naszych potrzeb, a każda metoda może przynieść skuteczne efekty w czyszczeniu okien. 

Co ile i kiedy należy myć okna?

Mycie okien to praca, którą warto wykonywać regularnie, aby utrzymać czystość w swoim domu lub miejscu pracy. Co ile i kiedy należy myć okna zależy od indywidualnych preferencji i warunków otoczenia, w którym się znajdują.

Na ogół jednak okna powinno się myć przynajmniej raz na trzy miesiące, aby zapobiegać gromadzeniu się kurzu, brudu i innych zabrudzeń. W przypadku okien umieszczonych w pobliżu dróg lub ulic, zaleca się mycie co dwa miesiące lub nawet częściej, ponieważ zanieczyszczenia będą się szybciej gromadzić. Okna warto również myć przed wizytami gości lub po zakończeniu prac remontowych, aby uzyskać czystą i schludną przestrzeń. 

A to kiedy umyjesz okna zależy już od Ciebie. Warto jednak zaplanować te prace na miesiące ciepłe tzn. wiosnę i jesień, by pozbyć się brudu po zimie, jak i kolejno przygotować je na zimę.

Jak najlepiej myć okna bez detergentów?

Aby jak najlepiej myć okna bez detergentów, warto posłużyć się sprawdzonymi metodami:

 • Pierwszą z nich jest stosowanie roztworu octu. Wystarczy połączyć 1/4 szklanki octu z 3/4 szklanki wody i umieścić w sprayu. Następnie, należy nałożyć na okno i przetrzeć za pomocą ściereczki z mikrofibry.
 • Kolejną metodą jest zastosowanie roztworu wody z detergentem do naczyń. Wystarczy połączyć 1 łyżkę płynu z 2 szklankami wody i nałożyć na okno, a następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry.
 • Inną opcją jest użycie sody oczyszczonej. Wymieszaną z wodą sodę należy nałożyć na okno i przetrzeć ściereczką.

Jak umyć okna po remoncie, by byłe idealnie czyste?

Po remoncie okna mogą być bardzo zabrudzone, a w niektórych przypadkach nawet zmatowiałe lub porysowane. Aby je oczyścić i przywrócić do pierwotnego stanu, należy przede wszystkim zacząć od usunięcia z nich pyłu i resztek farby. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub specjalnej szmatki do kurzu.

Następnie przygotuj roztwór wody i płynu do mycia okien. Dokładnie umyj szyby, używając ściągacza lub gąbki oraz ściereczki. W miejscach trudno dostępnych, takich jak szczeliny przyszybowe lub zakamarki, można wykorzystać szczoteczkę.

W razie potrzeby, powtórz całą procedurę lub skorzystaj z specjalistycznych środków do usuwania trudnych plam z szyb. Po zakończeniu mycia, osuszenie okien jest równie ważne. Można to zrobić przy użyciu ściereczki lub chłonnej szmatki. Dzięki tym krokom okna po remoncie będą idealnie czyste i błyszczące. 

Jakiej wody używać do mycia okien zimą?

Po pierwsze mycie okien zimą to średni pomysł. Szczególnie gdy jest mocno poniżej zera. Wtedy woda zamarznie, co sprawia więcej problemów niż sam brud.

Podczas zimy ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na rodzaj wody, którą używamy do mycia okien. Woda z kranu może zawierać zanieczyszczenia, które mogą powodować plamy na szybach. Ze względu na niskie temperatury i wilgoć, okna często są pokryte lodem i szronem. Dlatego warto zastosować specjalne narzędzia i środki do mycia okien zimą.

Co do wody – najlepiej użyć zmiękczonej wody deszczowej lub demineralizowanej, która nie pozostawi śladów na szkle. Warto także uważać na środki do mycia okien – nie powinny zawierać alkoholu ani amoniaku, który może spowodować pękanie szyb przy niskich temperaturach. 

Czym polerować okna?

Aby odpowiednio wypolerować okna, warto rozważyć kilka czynników, takich jak rodzaj szkła, jego wiek czy też stopień zanieczyszczenia widocznego na powierzchni:

 • W przypadku nowych okien warto skorzystać z delikatnych środków, takich jak preparaty do czyszczenia szyb, które pozwalają na bezpieczne usunięcie zabrudzeń i osadów.
 • W przypadku starszych okien warto skorzystać z bardziej agresywnych substancji, które umożliwią usunięcie trudniejszych zanieczyszczeń. Ważne jest przy tym, aby nie używać zbyt wiele substancji chemicznych, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię szkła.
 • Po oczyszczeniu okien, warto użyć specjalistycznego płynu do polerowania, który pozwoli na usunięcie drobnych rys i zadrapań na powierzchni. Po odpowiednim wypolerowaniu okna będą wyglądać jak nowe.

Jak umyć okna bez smug – Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak umyć okna bez smug. To bezcenna wiedza, w którą powinna być wyposażona każda gospodyni i gospodarz. W ten sposób można szybko wyczyścić okna i cieszyć się nieskazitelną przejrzystością, która umożliwi oglądanie tego co dzieje się na zewnątrz. Gdy już umyłaś/eś okna warto pomyśleć o nowych roletach, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu! Poznaj ofertę na rolety zaciemniające i rolety dzień noc

Podziel się tym w social mediach!
<span>Autor wpisu:</span><h3>John Doe</h3>
Autor wpisu:

John Doe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Est, etiam amet, mauris mi sed sapien. Ullamcorper ac commodo blandit ultrices egestas enim massa. Nec diam pretium egestas libero. Non eget netus in et ut velit. Quis erat gravida consequat vestibulum nam leo. Amet faucibus duis nec viverra a, et. Egestas sed lacus id in mauris. Sed non ultrices commodo, viverra netus ipsum. Tellus sed imperdiet quis nunc integer.

To też może Cię zainteresować

Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności oraz cookies. Zobacz