POTRZEBUJESZ POMOCY? ZADZWOŃ! lub wyślij zapytanie
jak uszczelnić okna

Jak uszczelniać okna plastikowe i drewniane? Czym uszczelnić okna? – instrukcja krok po kroku

Nie wiesz, jak wyregulować okna? W ościeżnicy widoczne są ubytki, przez które przysłowiowo „ciągnie”. Nieszczelność powoduje powstawanie pleśni na parapecie i skrzydle okiennym? Masz dosyć szpar, przez które musisz bardziej grzać, by w domu było ciepło? Dowiedz się czym uszczelnić okna, jak to zrobić oraz czy warto wybrać również rolety termoizolacyjne. Sprawdź, jak pozbyć się problemu, jakim jest nieszczelność okien.

Nieszczelne okna – Kiedy staje się to problemem?

Przyczyn nieszczelności okien może być wiele. To problem, który pojawia się przede wszystkim w starszych budynkach, które nie przeszły modernizacji. Zazwyczaj charakteryzuje się tym, że w okolicy ramy widoczne są pęknięcia oraz że wzdłuż nich jest zimnej, że po prostu „ciągnie”.

Właściwości termoizolacyjne nieszczelnych okien tracą na skuteczności, co prowadzi do mniejszej efektywności ogrzewania, a co za tym idzie – do wyższych rachunków za energię. Dlatego warto na czas zauważyć i wykryć tego typu problemy, a następnie podjąć odpowiednie kroki rozwiązujące problem, przez który z domu ucieka ciepłe powietrze. Jeśli jednak Twoje okna są szczelne, ale masz wrażenie, że dalej ucieka przez nie zbyt dużo ciepła, możesz postawić na rolety termoizolacyjne, które znajdziesz na naszej stronie.

Skąd bierze się nieszczelność okien? – przyczyny nieszczelności

Dodatkowo, okna w takich sytuacjach są narażone na negatywny wpływ sił zewnętrznych, takich jak wiatr czy deszcz, a nawet promieniowanie UV. W takim przypadku nie tylko może to wpłynąć na komfort użytkowania pomieszczenia, ale również na zdrowie mieszkańców. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, ramy okna i ościeżnice mogę się odkształcać co wpływa na pojawienie się szpar.

Uszczelnienie okien – Kiedy jest potrzebne?

Uszczelnienie okien jest potrzebne, gdy w pomieszczeniu czujemy przeciąg lub wyczuwamy przepływ powietrza przez szczeliny okienne. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, kiedy chcemy zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania. Uszczelnienia okna na zimę to jedna z najważniejszych czynności, wykonywanych po kilku latach użytkowania. Trzeba wówczas sprawdzić stan ram oraz ościeżnic odpowiedzialnych za utrzymanie szczelności. 

Jak uszczelnić okna i po co to robić?

Uszczelnienie skutecznie zapobiega też przedostawaniu się zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak kurz, pył czy dym. Warto pamiętać, że uszczelnione okna wpływają na poprawę komfortu życia wewnątrz, ponieważ nie tylko ogranicza hałas z zewnątrz, ale także chroni nas przed nagłymi zmianami temperatury. W przypadku starszych okien, które są często nieszczelne, zaleca się wykonywanie prac uszczelniających przez profesjonalistów, aby zachować jak najlepszą izolację termiczną i akustyczną.

Jak sprawdzić szczelność okien?

Sposobem na sprawdzenie szczelności okna jest przeprowadzenie testu na przecieki powietrza. Polega to na zamknięciu okna na maxa i przysłonięciu ramy papierem lub folią. Następnie, za pomocą suszarki do włosów należy podmuchać powietrze w szczeliny okna od zewnątrz. Jeśli papier lub folia drgną, to oznacza, że okno jest nieszczelne.

Okno nie jest szczelne – Jak najszybciej rozwiązać problem?

Jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemu nieszczelnych okien jest ich regulacja. Okna plastikowe z reguły mają wbudowany system „lato-zima”. Oznacza to, że w ich okuciach znajdują się specjalne regulatory, których „poziom dociśnięcia” wpływa na to ile powietrza dostaje się przez szczeliny.

Więcej na temat regulacji okien dowiesz się z wpisu: Jak wyregulować okno – Instrukcja

Uszczelnienie okien plastikowych – Jak to zrobić?

Jeśli regulacja nic nie dała. Czas na krok drugi. Uszczelnienie okien plastikowych to ważna czynność, która pozwoli nam utrzymać w domu odpowiedni poziom ciepła oraz zabezpieczy przed przeciągami. Warto zwrócić uwagę, że dobre uszczelnienie okien może zaoszczędzić nam nawet kilka procent na rachunkach za ogrzewanie.

Jak zrobić to samodzielnie?

 • Na początek warto dokładnie oczyścić ramy okienne z kurzu, brudu i pozostałości po starym uszczelnieniu. Przyda się tu płyn do czyszczenia oraz niewielki nożyk. 
 • Następnie, do uszczelnienia można wykorzystać specjalną taśmę, której materiał jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
 • Trzeba dokładnie zmierzyć długość taśmy i przyciąć ją w odpowiednim miejscu.
 • Po odklejeniu osłonki, taśmę przyklejamy do ramy okiennej i gotowe.
 • Warto pamiętać, żeby czynność tę przeprowadzać regularnie, ponieważ uszczelnienie z czasem może ulec uszkodzeniu. 

Jak usunąć nieszczelność w przypadku okien drewnianych?

Aby usunąć nieszczelność w przypadku okien drewnianych, należy przede wszystkim zidentyfikować przyczynę problemu. Nieszczelność może wynikać z uszkodzeń samej konstrukcji okna, a także z niedopasowania okna do futryny:

 • W przypadku uszkodzeń należy je naprawić lub wymienić uszkodzone elementy. Należy również dokładnie sprawdzić szczelność okna i futryny, a w razie potrzeby dokonać regulacji, która zapewni ich odpowiednie dopasowanie.
 • Ponadto warto zastosować specjalne taśmy uszczelniające, które doskonale zabezpieczą przed powietrzem, wilgocią i hałasem. Pamiętajmy, że w przypadku drewnianych okien szczelność jest bardzo ważna, ponieważ zapewni nam ciepło i chroni przed wilgocią, co z kolei wpływa na trwałość samego okna. Dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednią izolację i regularnie konserwować okna. 

Kiedy uszczelniać okna?

To ważne pytanie, na które odpowiedź zależy od wielu czynników:

 • Pierwszym z nich jest wiek okien – stare modele często są mniej szczelne niż nowoczesne.
 • Drugim czynnikiem jest materiał, z którego zostały wykonane. Okna z PCV zwykle są lepiej uszczelnione niż modele drewniane.
 • Innym czynnikiem wpływającym na konieczność uszczelnienia okien jest stopień zużycia uszczelek – im mniej elastyczne, tym mniejsza ich skuteczność.
 • Oczywiście, uszczelnienie okien może być również konieczne po remoncie lub zmianie elewacji budynku.

Ważne, aby nie zaniedbywać regularnego sprawdzania stanu okien i ich uszczelnienia, ponieważ nieszczelne okna przyczyniają się do strat energii i przyspieszają zużycie budynków. 

Najlepszym czasem na uszczelnianie okien jest sezon przedzimowy lub wiosenny, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska. Wtedy można bezpiecznie przeprowadzić naprawy i modernizacje, nie obawiając się o straty ciepła w domu.

jak uszczelnić okna

Czym uszczelnić okna? – najlepsze sposoby

Uszczelnianie okien to proces, który zapewnia izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia. Aby skutecznie uszczelnić okna, należy wybrać odpowiednie narzędzia i materiały. W zależności od rodzaju okien używa się różnych metod uszczelniania. Poza taśmą w przypadku okien drewnianych stosuje się również silikonowy uszczelniacz, a w przypadku okien PCV – uszczelki gumowe lub listwy uszczelniające.

Uszczelnianie okien silikonem neutralnym to jeden z najlepszych sposobów w przypadku okien plastikowych. Dzięki odporności na wilgoć, promieniowanie UV i zmiany temperatury wyjątkowo nadają się również do zewnętrznej części okna.

Popularnym wyborem są również poliuretanowe pianki uszczelniające do okien pcv i drewnianych, które zwiększają swoją objętość po aplikacji. Nadmiar takiej pianki, po wyschnięciu można spokojnie odciąć nożykiem. Tak, aby nie wystawał poza zatykane szczeliny.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do uszczelniania okien trzeba dokładnie oczyścić ramy okienne oraz usunąć stare uszczelki. Niezwykle ważne jest też, aby dokładnie przypasować uszczelki, aby zapobiec zatorom powietrza. 

Wymiana uszczelek w oknach – Jak to zrobić?

Wymiana uszczelek w oknach to czynność, która pozwala na poprawę izolacji termicznej i akustycznej w pomieszczeniu oraz zapobiegnie przedostawaniu się zimnego powietrza, deszczu i innych czynników atmosferycznych.

Aby dokonać wymiany uszczelek, należy:

 • Najpierw dokładnie oczyścić brzegi szyb oraz ramy okienne z resztek starej uszczelki i innych zanieczyszczeń.
 • Następnie należy przyciąć nową uszczelkę zgodnie z wymiarami okna i umieścić ją w szczelinie między szybami a ramą.
 • W trudno dostępnych miejscach, na przykład w zakamarkach okna, można skorzystać z narzędzi takich jak gąbka czy pędzel, aby dokładnie wypełnić szczeliny uszczelką.
 • W przypadku większych usterek w oknach, takich jak pęknięcia czy nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu otwierania, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług specjalistycznej firmy lub serwisu okiennego, aby uniknąć poważniejszych problemów przy naprawie. 

Jak uszczelnić okna plastikowe przy parapecie?

Aby uszczelnić okno plastikowe przy parapecie, należy:

 • Przede wszystkim dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię.
 • Następnie należy zaaplikować klej silikonowy wzdłuż linii styku okna z parapetem, starając się utworzyć równą i jednorodną warstwę.
 • Po chwili odczekania warto użyczyć specjalnego noża do wygładzania uszczelki, aby uzyskać równomierny kształt i gładkość powierzchni.
 • Ważne jest, aby pamiętać, żeby klej silikonowy miał odpowiedni czas schnięcia, zazwyczaj wynosi on kilka godzin.
 • Po tym czasie można przystąpić do sprawdzenia właściwości uszczelnienia, np. poprzez poddanie okna próbie z wodą lub spryskaniu go wodą z węża ogrodowego. W razie potrzeby należy poprawić niedoskonałości na powierzchni uszczelki. 

Czy można uszczelnić okna samodzielnie?

Tak, można uszczelnić okna samodzielnie, ale warto pamiętać, że wymaga to odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Poza wyżej wymienionymi istnieje jeszcze kilka sposobów na uszczelnienie okien:

 • Można zainstalować specjalne uszczelki samoprzylepne, które teoretycznie są  łatwe do założenia.
 • Innym sposobem jest użycie pianki poliuretanowej i zaimpregnowanie w ten sposób przestrzeni między ramą a szybą okienną. Popularną piankę montażową do okien nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu. 

Jednakże izolacja okien to zadanie skomplikowane, a nieodpowiednio wykonana praca może zwiększyć koszty, ponieważ przecieki powodują straty energii i podwyższają rachunki za ogrzewanie. W takim przypadku najlepiej skorzystać z usług specjalistów lub zrobić dokładne badanie przed przystąpieniem do samodzielnego uszczelnienia okien. 

Uszczelka do okien – Jak ją wybrać?

Uszczelka do okien to element, który odpowiada za szczelność okien i zabezpieczenie przed wiatrem, hałasem i wilgocią.

Wybierając odpowiednią uszczelkę należy uwzględnić kilka czynników:

 • Przede wszystkim rozmiar okna, gdyż uszczelki różnią się grubością i szerokością. Ważne, by dobrze dobrać uszczelkę, by zapewnić jak najlepsze uszczelnienie.
 • Kolejnym czynnikiem jest materiał, z jakiego wykonana jest uszczelka. Najczęściej stosowanym materiałem jest silikon, gumy, korki lub pianki. Ważne, by wybierać uszczelki o właściwościach odpornościowych, oddychających oraz zgodnych z normami ISO.
 • Kolor uszczelki również powinien być dobrany do koloru i stylu okna, aby estetycznie się prezentowało.
 • Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania, aby uszczelka była trwała i spełniała swoją funkcję przez lata.

Czy taśma pozwoli skutecznie zakryć szczeliny w oknach? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj taśmy, który wybieramy. Nie każda taśma jest idealna do tego celu. Ważne jest również, jak szerokie są szczeliny w oknach. Jeśli są one zbyt duże, to niezależnie od wybranej taśmy, osiągnięcie pełnej izolacji może być trudne lub niemożliwe.

Ponadto istotne jest również, czy okna są nowe, czy stare. W przypadku starych okien, które są już zniszczone, zbyt wiele szczelin może być sygnałem, że czas na wymianę okien. W przypadku nowych okien taśma zwykle nadaje się jako skuteczne narzędzie do zapewnienia dodatkowej izolacji. Ostateczna decyzja o tym, czy taśma będzie skuteczna, zależy od wielu czynników i musi być dokładnie przemyślana z uwzględnieniem konkretnych okoliczności.

A co z pojedynczymi szczelinami? Jaki materiał uszczelniający będzie odpowiedni?

Pojedyncze szczeliny często powstają tam, gdzie wykruszają się kawałki tynku lub betonu, najczęściej w okolicy parapetów. Jeżeli te ubytki są duże, można zastosować piankę uszczelniającą do ich wypełnienia. Natomiast w przypadku mniejszych szpar, lepiej sprawdzi się silikon. Jeśli szukasz czegoś do uszczelnienia swoich okien na rynku dostępne są różne rodzaje silikonów, które są przeznaczone do tego celu.  Jeśli chcesz skutecznie zniwelować drobne szczeliny w oknach plastikowych, powinieneś wybrać silikon dedykowany do powierzchni z PCV. Taki silikon będzie skuteczny, trwały i odpowiednio elastyczny. Jeśli natomiast chcesz wypełnić ubytki przy betonie i tynku, na przykład w miejscach styku ramy z murem, powinieneś użyć silikonu neutralnego, odpornego na wilgoć.

Jak uszczelnić okna – Podsumowanie

Okna to newralgiczne miejsca każdego domu. Zarówno w przypadku okien drewnianych jak i pvc może dojść do ich rozszczelnienia. Wtedy to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepłego powietrza. Dobre uszczelnienie jest więc kluczowe dla zachowania komfortu mieszkańców. Ale to nie wszystko, co możesz zrobić, by zapewnić „ciepło domowego ogniska”.

Innym pomysłem jest montaż rolet termoizolacyjnych, które dobrze dopasowane do okna są w stanie uchronić przed stratą ciepłego powietrza przez szyby, a w okresie letnim obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 5 stopni. Kliknij link i sprawdź rolety termoizolacyjne dostępne w sklepie Rena.

Podziel się tym w social mediach!
<span>Autor wpisu:</span><h3>John Doe</h3>
Autor wpisu:

John Doe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Est, etiam amet, mauris mi sed sapien. Ullamcorper ac commodo blandit ultrices egestas enim massa. Nec diam pretium egestas libero. Non eget netus in et ut velit. Quis erat gravida consequat vestibulum nam leo. Amet faucibus duis nec viverra a, et. Egestas sed lacus id in mauris. Sed non ultrices commodo, viverra netus ipsum. Tellus sed imperdiet quis nunc integer.

To też może Cię zainteresować

Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności oraz cookies. Zobacz