POTRZEBUJESZ POMOCY? ZADZWOŃ! lub wyślij zapytanie
jak zamontować karnisz sufitowy

Jak zamontować karnisz sufitowy? Montaż karnisza i szyny sufitowej PCV krok po kroku.

Karnisze szynowe oraz tradycyjne montowane na suficie to najpopularniejszy element aranżacji wnętrza, który pozwala swobodnie zawieszać firany lub zasłony. Nie wiesz, jak zamontować karnisz sufitowy? Niezależnie czy wybrałeś karnisz podwójny sufitowy, czy karnisz pojedynczy zadanie jest dość proste. Przeczytaj wpis i poznaj instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci wykonać to zadanie, niczym profesjonalista.

Gdzie zamontować karnisz?

Przy podejmowaniu decyzji, gdzie zainstalować karnisz, jest kilka czynników do rozważenia:

 • Po pierwsze, należy zmierzyć okno, aby określić idealną szerokość i wysokość dla swojego karnisza.
 • Następnie sprawdź, czy jakiekolwiek przeszkody, takie jak klimatyzator, meble lub parapet, będą blokować zasłony.
 • Następnie będziesz musiał zdecydować, czy chcesz, aby zasłony wisiały na zewnątrz czy wewnątrz ramy okiennej. W przypadku montażu na zewnątrz upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby zasłony mogły swobodnie wisieć bez przeszkód ze strony innych przedmiotów. Montaż wewnętrzny jest idealny w małych pomieszczeniach, ponieważ zajmuje mniej miejsca.
 • Wreszcie, zaznacz na ścianie, gdzie chcesz zainstalować pręt i użyj poziomicy, aby upewnić się, że wszystko jest wymierzone idealnie.

Do jakiej aranżacji pasują karnisze aluminiowe sufitowe?

Zarówno tradycyjne karnisze ścienne jak i sufitowe są dość praktycznym rozwiązaniem na wieszanie firan i zasłon. Nie wszędzie jednak karnisze mocowane do sufitu będą odpowiednie do aranżacji okna. Klasyczne karnisze sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach posiadających konkretny styl, jednak ich charakter jest niezwykle uniwersalny. Dzięki szerokiej liście dodatków można bez problemu dopasować karnisz do wystroju wnętrza.

Gdzie sprawdzą się karnisze sufitowe szynowe?

Szyny sufitowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia, które musi zmaksymalizować przestrzeń lub ma szczególnie wysoki sufit. Szyny sufitowe mogą być szczególnie przydatne w pomieszczeniach o minimalnej powierzchni ścian, ponieważ uwalniają miejsce na ścianie, dzięki czemu pokój staje się bardziej przestronny.

Sprawdzają się również w budynkach komercyjnych, gdzie można je wykorzystać do zawieszenia ciężkich zasłon na dużej powierzchni. Szyny sufitowe pcv z maskownicą, podobnie jak karnisze apartamentowe szczególnie sprawdzą się we wnętrzach posiadających minimalistyczny lub industrialny charakter.

Karnisze sufitowe – Jakie są dostępne rodzaje?

W ofercie sklepu RENA masz do wyboru kilka rozwiązań, które możesz zamontować do sufitu, w tym:

Co to jest szyna sufitowa aluminiowa, ze stali lub PCV? 

Szyna sufitowa to system prowadnic, który jest montowany do sufitu i biegnie wzdłuż ściany lub pomiędzy dwoma ścianami. Stworzony jest z profilu aluminiowego lub z innego materiału. Może być stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań tj. karniszy, ponieważ zapewnia dużą elastyczność w zakresie organizacji przestrzeni.

Tak jak w przypadku karniszy na całej długości znajdują się prowadnice na żabki do mocowania zasłon. Szyny sufitowe są zwykle wykonane z lekkich, ale trwałych materiałów, takich jak stal lub aluminium, a przy okazji dobrze wkomponowują się do wnętrza. Szyny sufitowe aluminiowe lub z innych materiałów sprawdzą się szczególnie tam, gdzie konieczna jest prostota i lekkość dopasowana do charakteru całego pomieszczenia.

jak zamontować karnisz sufitowy

Jak zamontować karnisz na suficie – Potrzebne narzędzia

Do montażu karniszy sufitowych potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi. Bezwzględnie zaopatrz się w śrubokręt, kołki i wkręty, wiertarkę (opcja bez kleju), ołówek, linijkę, miarkę, piłkę do drewna lub metalu.

Gdy już masz niezbędne narzędzia, przejdźmy do wykonania pomiarów.

Jak prawidłowo zamontować karnisz sufitowy?

Montaż karniszy i szyn sufitowych nie może obejść się bez wykonania dokładnych pomiarów. Określenie miejsca, w którym można montować, jest kluczowe w kontekście tego, by zawieszona zasłona czy firanka mogła się swobodnie odsuwać i zasuwać.

Poniżej znajdziesz instrukcję, która ułatwi Ci wymiarowanie okna pod karnisz:

W jakiej odległości od ściany zamontować karnisz sufitowy?

Odległość między karniszem a ścianą powinna wynosić minimum 10 cm. W ten sposób zawieszona firana lub zasłona podczas odsuwania i zasuwania nie będzie wadzić o parapet oraz ścianę.

Szyna sufitowa – ile od ściany ją montować?

Szyna sufitowa jedyna opcja dla właścicieli wnętrz, w których odległość między oknem i sufitem jest za mała, aby zamontować karnisz. Montaż szyny sufitowej wymaga ustalenia, jaka powinna być odległość od ściany. Standardowo szyna powinna być umieszczona w odstępie od 10 do 20 centymetrów. 

Podczas określania tej odległości warto jednak uwzględnić szerokość kaloryfera oraz parapetu, aby zasłony mogły swobodnie opadać na całej swojej długości. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj zamontowanej szyny, ponieważ dwutorowa szyna jest szersza niż jednotorowa. W rezultacie odległość szyny sufitowej od ściany będzie się różnić w zależności od wybranego modelu. Jeśli Twój karnisz montowany będzie z listwą dekoracyjną do zabudowy karnisza, koniecznie uwzględnij to podczas dokonywania pomiarów.

Jak przyczepić karnisz bez wiercenia?

Mocowanie karnisza bez wiercenia można wykonać na kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest użycie haczyków samoprzylepnych, które są łatwo dostępne w większości sklepów ze sprzętem. Wystarczy przymocować haki do ściany, na której chcemy powiesić zasłony. Następnie przełóż karnisz przez haczyki i voilà – to takie proste!

Czym przykleić karnisz do sufitu?

Jeśli wolisz inne rozwiązanie, to możesz wykonać montaż do sufitu za pomocą kleju lub specjalnej taśmy. Wystarczy przymocować paski lub taśmę do ściany, a następnie przykleić je do tylnej części karnisza. To utrzyma go bezpiecznie w miejscu bez uszkodzenia ścian lub pozostawienia za sobą jakichkolwiek śladów. Pamiętaj jednak, że użycie taśmy lub złego kleju może być niewystarczające i karnisz się zerwie.

Jaki klej do karnisza wybrać? 

Jeśli chodzi o klejenie karnisza do sufitu, istnieje kilka dostępnych opcji. Przede wszystkim należy ustalić, z jakiego materiału wykonany jest karnisz i z jakim typem sufitu pracujesz. Jeśli pręt jest wykonany z drewna lub metalu, to klej przeznaczony do sklejania ich razem powinien załatwić sprawę. Jeśli Twój sufit ma drewniane panele, to klej do drewna będzie działał najlepiej. Dla ścian gipsowych lub sufitów użyj specjalnego kleju przeznaczonego dla takiego materiału.

Montaż szyny sufitowej – Jaka odległość od ściany?

Na pytanie, jaka powinna być odległość szyn karniszowych od ściany jest nieco wymijająca, ponieważ brzmi – to zależy. A zależy od rodzaju szyny tj. czy będzie to szyna pojedyncza, czy podwójna. Niemniej jednak za minimalną odległość uznaje się 10 cm.

Jaka powinna być odległość szyn pojedynczych od ściany?

Szyny sufitowe pojedyncze montowane bezpośrednio do sufitu wymagają zachowania odpowiedniej odległości 10 cm. Jest to standardowa zalecana odległość między szyną a ścianą, jednak w przypadku np. mocno wystających ze ściany parapetów konieczne będzie jeszcze większe odsunięcie. 

W jakiej odległości od ściany zamontować szynę sufitową podwójną?

Z szyną podwójną jest podobnie, jak z pojedynczą, warto jednak pozostawić kilka centymetrów zapasu – ok. 5 powinno z powodzeniem wystarczyć.

Jak zamontować szynę sufitową PCV / karnisz – Krok po kroku

Kupując szynę sufitową, zapewne otrzymasz również instrukcję montażu. Jeśli jednak by tak, nie było, to poniżej znajdziesz listę krok po kroku, która pokazuje, jak wygląda montaż.

 1. Na suficie zaznacz miejsca, w których będziesz montował karnisz.
 2. Wywierć w tych miejscach otwory.
 3. Włóż w nie kołki, które później będą podtrzymywać szynę lub wsporniki sufitowe rury. 
 4. Jeśli chcesz połączyć ze sobą dwie lub więcej szyn lub rur karniszy, zastosuj do tego celu specjalny łącznik, który pozwala na płynne przesuwanie się klipsów pomiędzy szynami.
 5. Zamontuj karnisz/szynę, używając wkrętów dołączonych do zestawu.
 6. Dołącz inne elementy karnisza takie jak końcówki i kółka z żabkami.

Funkcjonalne karnisze sufitowe podwójne i pojedyncze – podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz, jak zamontować karnisz sufitowy. Jak widzisz tutaj nie sam montaż, ale odpowiednie wymierzenie okna, jak i dobranie długości karnisza/szyny jest bardzo ważne. Trzymając się powyższych wskazówek, bez problemu poradzisz sobie z montażem. Karnisze zamontowane, ale brakuje im dekorów lub żabek i agrafek? Sprawdź ofertę w naszym sklepie internetowym na karnisze i akcesoria. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze produktu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. 

Podziel się tym w social mediach!
<span>Autor wpisu:</span><h3>John Doe</h3>
Autor wpisu:

John Doe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Est, etiam amet, mauris mi sed sapien. Ullamcorper ac commodo blandit ultrices egestas enim massa. Nec diam pretium egestas libero. Non eget netus in et ut velit. Quis erat gravida consequat vestibulum nam leo. Amet faucibus duis nec viverra a, et. Egestas sed lacus id in mauris. Sed non ultrices commodo, viverra netus ipsum. Tellus sed imperdiet quis nunc integer.

To też może Cię zainteresować

szyna sufitowa czy karnisz

Szyna sufitowa czy karnisz? Porównanie

Urządzając wnętrze swojego domu, musisz również wybrać odpowiednią osłonę okienną. Oczywiście mogą to być zwykłe rolety, ale także bardziej wyszukane firany i zasłony. Jeśli zdecydowałeś

Rolety, karnisze, szyny sufitowe i akcesoria kupisz u nas również stacjonarnie

Chcesz kupić rolety dzień noc, rolety zaciemniające, rolety termoizolacyjne, plisy, karnisze lub szyny sufitowe, ale wolisz najpierw je zobaczyć na żywo? Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego w Wągrowcu wszystkich mieszkańców miejscowości:

 • Popielno
 • Laskowo
 • Olszyna
 • Potuły
 • Cieśle
 • Biniewo
 • Pruśce
 • Runowo
 • Jakubowo
 • Józefowo
 • Żelice
 • Nowe Brzeźno
 • Rudnicze
 • Bobrowniki
 • Dębina
 • Wiatrowiec
 • Żelazka
 • Wiatrowo
 • Stare
 • Łęgowo
 • Bartodzieje
 • Kobylec
 • Jankowo
 • Długa Wieś
 • Sieńsko
 • Sienno
 • Przysieczyn
 • Ochodza
 • Łaziska
 • Sady
 • Nowa Wieś
 • Zbietka
 • Koźlanka
 • Rąbczyn
 • Redgoszcz
 • Bracholin
 • Kaliska
 • Rgielsko
 • Micharzewo
 • Krosno
 • Łekno
 • Siedleczko
 • Werkowo
 • Żabiczyn
 • Wyszyny
 • Bukowiec
 • Tłukawy
 • Ryczywół
 • Ninio
 • Sokołowo Budzyńskie
 • Gościejewo
 • Nowy Młyn
 • Rogóźno
 • Międzylesie
 • Sierniki
 • Marlewo
 • Jaracz
 • Wełna
 • Grzybowo
 • Roszkówko
 • Toniszewo
 • Brzeźno Stare
 • Koninek
 • Gręziny
 • Wiśniewo
 • Kołybiec
 • Niemczyn
 • Smuszewo
 • Komasin
 • Obrzycko
 • Wąsowo
 • Raszewo
 • Wierzchocin
 • Ryczeń
 • Pobiedziska
 • Rudki
 • Góreczki
 • Wola
 • Wyrębiny
 • Mała Wieś
 • Bolechowo
 • Wierzyce
 • Tarnówko
 • Osówka
 • Budziszewice
 • Klucz
 • Podłęże
 • Łąkie
 • Barcin
 • Pogorzelica
 • Zdbice
 • Łaszewo
 • Pamiątkowo
 • Bielewo
 • Szczepankowo
 • Luszkowo
 • Dębionek
 • Siedlimowo
 • Lubowo
 • Grocholin
 • Zielonka
 • Szczygłów
 • Wąwelno
 • Rudunki
 • Dębno
 • Gromadno
 • Brody
 • Koronowo
 • Równe
 • Zbrudzewo
 • Gostycyn
 • Byszewo
 • Ślesin
 • Mosina
 • Miłosław
 • Luboń
 • Swarzędz
 • Margonin
 • Ląd
 • Lwówek
 • Wielichowo
 • Sypniewo
 • Czarnotki
 • Nakło nad Notecią
 • Sypniewko
 • Kuźnica
 • Damasławska
 • Psarskie
 • Więckowy
 • Wołogoszcz
 • Kwiejce
 • Nowa Wieś Wiejska
 • Stara Wieś Wiejska
 • Gębice
 • Biernatki
 • Gębarzewo
 • Chrustowo
 • Pudliszki
 • Zalesie
 • Ługi
 • Józefowo
 • Trzcielinko
 • Pocierzyn
 • Zbrudzewo
 • Bolechówko
 • Bielawy
 • Miedzichowo
 • Głusko
 • Tarnowo
 • Kołacin
 • Oporowo
 • Kaczyniec
 • Rzęczkowo
 • Niedźwiadki
 • Rościnno
 • Grzybno
 • Strzyżewo
 • Bytyń
 • Oporowo-Kolonia
 • Góra
 • Stary Folwark
 • Bierzglinek
 • Pawłówko
 • Strzeszyn
 • Główczyn
 • Wapno
 • Cieszkowo
 • Jeleniewo
 • Liszkowo
 • Wierzchucin
 • Wierzchucino
 • Kłodawa
 • Zalesie Wielkie
 • Klonowo
 • Kuźnica
 • Smolniki
 • Wronowy
 • Trzeboń
 • Skoczyńskie
 • Skoki Małe
 • Chrościce
 • Mąkowo
 • Trzcianka
 • Sadłowo
 • Długie
 • Głuchowo
 • Grodziec
 • Rynarzewo
 • Wyrębiny