Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 67 307 06 67 lub Wyślij zapytanie

Jak dobrać rolety do mieszkania?

2018-12-03
Planujesz zmianę wystroju okien, ale zastanawiasz się, jakie rolety wybrać? Oto kilka najważniejszych zasad, którymi powinnaś kierować się wybierając rolety.

Estetyka jest rzeczą względną, ale przy wyborze rolet należy skupić się przede wszystkim na ich funkcjonalności. To nie znaczy, że wygląd nie ma znaczenia – czasem jednak niepotrzebnie jest on wysuwany na pierwszy plan, dlatego proponujemy inne spojrzenie na problem. Mianowicie za chwilę odpowiemy na pytanie, jak dobrać rolety do charakteru wnętrza, aby pogodzić jednocześnie wymogi praktyczne z oczekiwaniami co do estetyki.

Rolety do salonu, gabinetu, kuchni. Krótki przewodnik.

Dobór rolet do pomieszczeń mieszkalnych jest stosunkowo prosty i zależy głównie, aczkolwiek nie tylko, od estetyki i indywidualnych upodobań. Warto jednak trochę uporządkować wiedzę na temat charakterystyki różnych typów rolet, bo dzięki temu okaże się, że w pewnych sytuacjach warto skorzystać z już sprawdzonych wzorców.

W przedpokojach, korytarzach czy przy schodach warto postawić na rolety dzień-noc. Zwykle te miejsca w domu są mocno niedoświetlone, a projekty architektoniczne przewidują dla nich wystawę północną. To oznacza, że słońce nie będzie miało okazji zbyt mocno zagrzać wnętrza, natomiast jakąś dekorację okien warto zastosować i może to być właśnie taka roleta. Dlaczego nie roleta tkaninowa? Ta co prawda też się sprawdzi, ale ponieważ zawsze rozwija się ją od góry, to nie daje ona pełnych możliwości regulacji oświetlenia. Alternatywą będą jeszcze plisy, które również można rozwijać z góry lub z dołu.

W kuchni, nawet dużej i perfekcyjnie wentylowanej, nie da się uniknąć problemu zabrudzeń. Szczególnie uciążliwy jest tłusty kurz, który poważnie utrudnia utrzymanie rolet w czystości. Z tego powodu warto zdecydować się na modele z kasetą – będzie ona doskonale osłaniała tkaninę nawiniętą na rolkę, a całość jest zawsze łatwa do utrzymania w czystości. Co zaś tyczy się materiału na rolety, tutaj delikatne plisy i rolety dzień-noc nie będą idealnym wyborem. Zwykle lepiej sprawdzi się trwalsza i odporniejsza na uszkodzenia roleta tkaninowa, a jeśli kuchnia ma wystawę południową, to warto rozważyć także rolety zaciemniające.

W gabinetach, salonach i pokojach gościnnych liczy się dobre oświetlenie i styl, dlatego najczęściej wybór pada na bodaj najbardziej dopracowane estetycznie rolety w kasetach z pełnymi prowadnicami. Tak naprawdę jednak są to jedyne pomieszczenia, gdzie tak naprawdę ma się dużą swobodę w wyborze – chodzi przede wszystkim o estetykę, natomiast sam materiał można dobrać wyłącznie na podstawie stopnia nasłonecznienia.

Domowe biuro, podobnie jak biura profesjonalne, musi być jasne i przestronne. I tutaj możliwości są na pewno dwie – ponieważ większość budynków nie jest klimatyzowana i niewiele osób decyduje się na zakup klimatyzatorów przenośnych, najczęściej trzeba będzie zdecydować, co jest ważniejsze – komfort termiczny czy estetyka. Jeśli komfort termiczny, to można wybrać rolety zaciemniające lub termiczne, ale licząc się z koniecznością stosowania sztucznego oświetlenia lub niecałkowitego zaciągnięcia rolet, albo rolety tkaninowe bez dodatkowych osłon, ale wówczas na pewno w domowym biurze będzie cieplej. Można za to z powodzeniem zdecydować się na tańsze rolety z bezinwazyjnym montażem i na prowadnicach żyłkowych albo rolety wolno wiszące.

Pokoje dziecięce mogą wykorzystywać rolety jako sposób na stymulację wyobraźni. Na szczęście dzieci w każdej sytuacji się odnajdą. Warto jednak, jeśli najmłodsi mają problemy ze snem, zainwestować w rolety zaciemniające. W wielu przypadkach znacząco wpływa to na komfort dziecka (a pośrednio również rodziców, którzy nie będą budzeni kilkanaście razy w ciągu nocy). Warto jednak przyjrzeć się też ofertom podstawowych rolet tkaninowych – w ich przypadku zwykle po prostu dostępny jest największy wybór kolorów tkanin, a niektórzy producenci mają także w swoich folderach tkaniny z deseniem lub bardziej skomplikowanymi wzorami.

Jaka roleta do łazienki?

Łazienki, jeśli znajduje się w nich okno, powinny zapewniać dobre oświetlenie i odpowiednią prywatność, dlatego większość osób decyduje się na odporne na wilgoć rolety tkaninowe lub dzień-noc. Zwykle nie ma potrzeby inwestowania w grubsze materiały i dodatkową ochronę przed słońcem. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, czy dodatkowe elementy, w tym kaseta i prowadnice, są dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Dobrym rozwiązaniem będą elementy malowane proszkowo, plastikowane lub wykonane w całości z tworzywa.

Podsumowanie

Nawet jeśli to estetyka jest podstawowym kryterium wyboru rolet, to jednak nigdy nie wolno bagatelizować ich funkcjonalności. W każdym przypadku można wskazać wady i zalety konkretnych rozwiązań – nie ma rolet idealnych, bo jedne sprawdzą się lepiej w kuchni, inne w sypialni, ale przede wszystkim któreś z nich lepiej spełnią indywidualne oczekiwania mieszkańców. Sprawa jednak skomplikuje się, jeśli w rolety będzie miało być wyposażone pomieszczenie usługowe. Jak się z tym uporać? O tym już niedługo w drugiej części poradnika.


Bezpieczna paczka

każda przesyłka jest bezpiecznie zapakowana

2 lata gwarancji

na wszystkie produkty z naszej oferty udzielamy dwuletniej gwarancji

Darmowa przesyłka

przy zakupach za minimum 500 zł w naszym sklepie

Gwarancja ceny

jeśli znajdziesz ten sam produkt w niższej cenie - zwrócimy róźnicę*

Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości? Zadzwoń!